כל מה שרציתם לדעת על מכירה פומבית והצעות מחיר (Bidding) ב- eBay

כל מה שרציתם לדעת על מכירה פומבית ב- eBay ולא העזתם לשאול.

מרבית המוצרים באיביי נמכרים בפורמט של מחיר קבוע, כלומר ממש כמו בחנות שאתם מכירים מהעולם הפיזי: נכנסים, בוחרים, משלמים ומתחדשים. עם זאת, ישנם מוצרים הנמכרים בשיטת המכירה הפומבית. בשיטה זו הקונים מתחרים על המוצר, ומי שמציע את המחיר הגבוה – הוא הזוכה המאושר. ההצעה שנותנים הקונים במכירה פומבית, נקראת bid, או פשוט בעברית – ביד.

מכירה פומבית- קווים לדמותה

  • מכירה פומבית נערכת בטווח זמן מוגבל, ונמשכת בדרך כלל מספר ימים

  • כקונים באפשרותכם להציע כל מחיר שאתם מוכנים לשלם על המוצר

  • חשוב לדעת: ברגע שאתם מציעים ביד, אתם למעשה מתחייבים לרכוש את המוצר במידה והביד שלכם יהיה הגבוה ביותר. לכן, אל תציעו ביד אם אתם לא באמת מתכוונים לקנות את המוצר. עשויות להיות לכך השלכות על החשבון שלכם

איך עובד מנגנון הצעות המחיר (Bidding)

לאחר שאתם מציעים הצעה על המוצר, להלן ביד, המערכת האוטומטית של איביי עוקבת עבורכם אחר המכירה, ומגדילה את הביד לפי הצורך, עד להגעה למחיר המקסימלי שהגדרתם. אותו היא לא תעבור לעולם.

מערכת הצעות המחיר האוטומטית של איביי למעשה עובדת עבורכם, כך שאתם לא צריכים לשבת צמוד למחשב משך כל זמן המכירה (ותודו שזו עשויה להיות בעיה במכירות פומביות שנמשכות כאמור מספר ימים).

חשוב לדעת- גם אם הצעתם ביד גבוה יחסית עבור מוצר, ייתכן ובסופו של דבר תשלמו עליו מחיר נמוך בהרבה.  איך זה עובד?  

נניח שהצעתם ביד של 50 דולר עבור מוצר מסוים, וחוץ מכם היה בידר נוסף (בידר= הכינוי למשתתף במכירה פומבית) שהציע ביד של 30 דולר. כמובן שאתם הזוכים במכירה מכיוון שאתם הצעתם סכום גבוה יותר, אך אתם לא תשלמו את מלוא הסכום, אלא רק כ- 31 דולר. כלומר המינימום הדרוש לכם על מנת לגבור על הבידר השני, או הבידרים האחרים, במידה ויש מספר קונים המשתתפים במכירה. eBay למעשה דואגת לכך שתשלמו את המחיר הנמוך ביותר עבור המוצר.

איך מציעים ביד?

  1. גשו לרשומה רלוונטית, כמובן מסוג מכירה פומבית. עברו עליה בקפידה על מנת להבין האם אתם באמת חפצים במוצר. שימו לב גם לעלויות המשלוח לישראל אותן תצטרכו לשלם במידה ותזכו, וקחו אותן בחשבון
  2. הקלידו את הביד המקסימלי שלכם, כלומר המחיר המקסימלי שתרצו לשלם עבור המוצר, והקליקו על Place bid.
  3. בידקו שהביד שהקלדתם נכון והקליקו על אישור.

כמה משפטים על מכירה פומבית עם מחיר שמור (Reserve price)

בחלק מהמכירות הפומביות המוכרים מגדירים אלמנט הנקרא מחיר שמור (Reserve price). מה זה אומר? מחיר שמור הוא מחיר כלשהו שהמוכר הגדיר שמתחת אליו, המוצר לא יימכר. זו בעצם דרך בה eBay מאפשרת למוכרים להגן על עצמם, כך שאם לא תגיע הצעה מספקת מאחד מהבידרים, הם לא יהיו מחוייבים למכור את הפריט כלל.

תוכלו לראות בגוף הרשומה האם יש אלמנט של מחיר שמור, והאם הבידים שכבר ניתנו עברו את אותו מחיר שמור, או לא.

בצילום המסך מטה לדוגמה, אפשר לראות מכירה פומבית של רכב מסוג אסטון מרטין (כן, קונים גם רכבים ב- eBay) שבה הביד הגבוה ביותר כרגע עומד על 100,000 דולר. מתחת, בקטן, ניתן לראות הודעה המעדכנת על כך שהמחיר השמור עדיין לא נחצה.

כלומר, במצב העניינים כרגע, המכונית לא תימכר כלל מכיוון שהביד הגבוה ביותר נכון לזמן זה לא עבר את המחיר השמור שהגדיר המוכר. הסיטואציה תשתנה אם וכאשר בידר כלשהו יציע הצעה שתעבור את המחיר השמור (שאינו חשוף לקונים, וידוע רק למוכר). אז תופיע הודעה שהמחיר השמור נחצה, ובעצם מאותו רגע, הבידר שייתן את ההצעה הגבוהה ביותר, יהיה הזוכה. 

אז מה השורה התחתונה של מכירה פומבית עם מחיר שמור? עבורכם כקונים, המשמעות של מחיר שמור היא אחת- ייתכן ותציעו את הביד הכי גבוה ועדיין לא תזכו בפריט, וזאת משום שהביד שלכם לא חצה את המחיר השמור שהגדיר לו המוכר.

שאלות ותשובות

במידה והביד שלכם הוא הביד המנצח, תקבלו על כך הודעה באימייל וכן דרך My eBay.

באפשרותכם להגדיל את הביד כל עוד המכירה הפומבית נמשכת, אך לא להקטינו. על מנת להגדיל את הביד פשוט הקליקו ביד חדש, וזה יחליף את הביד הקודם.

במקרה זה, אנחנו נשלח לכם הודעה ואתם תוכלו החליט האם אתם מגדילים את הביד המקסימלי על מנת לנצח במכירה, או מוותרים על המוצר.

ככלל, ברגע שאתם מציעים ביד אתם מחוייבים לו. כלומר, אתם מחוייבים לרכוש את המוצר במידה והביד שלכם הוא הביד המנצח. עם זאת, ישנם מספר מצבים בהם תוכלו למשוך בחזרה את הביד.

אם נותרו  12 שעות או יותר עד לסיום המכירה הפומבית, באפשרותכם למשוך בחזרה את הביד אם:

  • עשיתם טעות כשהגשתם את הביד. לדוגמה: הגשתם ביד של 50$ במקום ביד של 5$
  • תיאור המוצר השתנה בצורה משמעותית לאחר שהגשתם את הביד
  • אתם לא מצליחים ליצור קשר עם המוכר

למשיכת ביד במצבים אלו הקליקו כאן

אם נותרו פחות מ- 12 שעות עד לסיום המכירה הפומבית וברצונכם למשוך בחזרה את הביד מכל סיבה שהיא, עליכם ליצור קשר עם המוכר ולבקש ממנו לבצע את הפעולה. במידה והמוכר יענה לבקשתם, הוא יצטרך לבטל את הביד בשמכם.