עצרו בטרם תרכשו: אילו מוצרים לא ניתן לייבא לישראל (ואילו מוצרים ניתן לייבא, אך צריך להיערך לגביהם)

רגע לפני שאתם מקליקים וקונים, חשוב שתדעו שיש מוצרים שצריך להשקיע בהם עוד רגע מחשבה לפני הרכישה.

כקונים באונליין, יש מוצרים מסויימים שעלינו לוודא האם ניתן ליבאם לישראל, ותחת אילו תנאים והגבלות. ככלל, אפשר לחלק את המוצרים הללו לשתי קבוצות: 

1. מוצרים שאסור לייבא לארץ כלל, וכן מוצרים שיש לקבל אישור לגביהם מרשות מוסמכת. 
2. מוצרים שיש לבדוק לגביהם האם הם מתאימים מבחינה טכנית לשימוש בישראל.

להלן פירוט. ועוד לפני זה אנו ממליצים תמיד להפעיל שיקול דעת. במידה ומוצר מסוים נראה לכם בעייתי כי אתם יודעים למשל שבארץ הוא נתון לפיקוח, כדאי לבדוק מול הרשות המוסמכת או מול משרד הכלכלה. במקרים של פריט הדורש התאמה טכנית לשימוש בישראל כדאי לבדוק מול המוכר מה המפרט הטכני של המוצר ולוודא כי יתאים לשימוש בארץ.

מוצרים שאסור לייבא לארץ ומוצרים שייבואם מותנה באישור

באתר רשות המיסים רשימה של מוצרים האסורים בייבוא לישראל, הנה הבולטים שבהם:

 • חומרים פורנוגרפיים
 • סמים
 • מכונות ומשחקי מזל
 • מזון טרי
 • צעצועים מסוכנים (למשל אקדחי פיקות)
 • קורקינטים ממונעים

בנוסף, ישנם מוצרים שניתן לייבא לארץ, אך בכפוף לאישור מהרשות המוסמכת, למשל:

 • ייבוא של מוצרי תקשורת (רחפנים בתדרים מסויימים, מוניטורים לתינוקות, טלפונים חכמים –במידה ומזמינים יותר מארבעה מכשירים) מותנה באישור ממשרד התקשורת
 • ייבוא של חלקי חילוף לרכב מותנה באישור ממשרד התחבורה
 • ייבוא קסדות או מנגלים המופעלים בגז מותנה באישור ממכון התקנים
 • ייבוא תרופות מותנה באישור ממשרד הבריאות
 • ייבוא זרעים או צמחים מותנה באישור משרד החקלאות

על מנת לקבל אישור יש ליצור קשר עם המשרד הרלוונטי, כמפורט בטבלה שנמצאת גם כן באתר רשות המיסים.

מכיוון שהנושא דינמי ויש שינויים בנהלים מעת לעת, מומלץ בכל מקרה בו יש ספק לגבי חוקיות ייבוא של מוצר מסוים, ליצור קשר עם מוקד משרד הכלכלה בטלפון 2990*.

מוצרים שיש לוודא לגביהם שהם מתאימים לשימוש בישראל

 מוצרי חשמל

לגבי מוצרי חשמל חשוב לוודא שני דברים:
1. התאמה של המכשיר למתח החשמל בישראל. רשת החשמל בישראל נעה בין 220 וולט ל- 240 וולט. לכן, חשוב לוודא שהמכשיר שאנחנו רוצים לקנות פועל בהספק זה. איך תבדקו? הסתכלו בגוף הרשומה על המפרט הטכני, כפי שמודגם בצילום המסך מטה.

בדוגמה זו ניתן לראות שהמכשיר מתאים לשימוש בישראל מבחינת מתח החשמל שכן הוא נמצא בטווח ההספק. חשוב לדעת שמכשיר שיופעל במתח שאינו מתאים לו, עשוי לחדול מלפעול לאלתר. לכן יש לוודא את הנקודה הזו בטרם הרכישה וכך למנוע אפשרות לעוגמת נפש.

2. התאמה פיזית לשקע הישראלי. בדוגמה מעלה ניתן לראות בתמונה שהפינים של התקע אינם מתאימים לשימוש בשקע הישראלי, כלומר המטען הזה יצריך שימוש במתאם מיוחד שניתן לרכוש בחנויות חשמל בעלות של מספר שקלים.

טלפונים סלולריים

מספר דברים שחשוב לוודא בטרם רוכשים טלפון סלולרי.

1.שהמכשיר חופשי לשימוש כל כרטיס סים. יש לוודא כי המכשיר הוא Unlocked או Sim Free. המשמעות של שני המושגים הללו זהה, והיא שהמכשיר אינו נעול ותוכלו להכניס אליו את הסים שלכם ולעשות בטלפון שימוש. איך תוודאו שהמכשיר אכן כזה? מכיוון שזהו אחד הדברים הכי חשובים לקונים ברכישת טלפון סלולרי, המוכרים באיביי בדרך כלל מציינים זאת בכותרת המוצר, כמו בצילום המסך מטה. תוכלו לבדוק גם בתיאור המוצר.

2.הימנעו מרכישה של טלפונים וטאבלטים המוגדרים לשימוש ברשת CDMA. למכשירים אלה אין כרטיס SIM והם אינם מתאימים לשימוש בארץ.

3.ודאו שהתדר של המכשיר מתאים לרשתות הסלולריות בארץ. מרבית הטלפונים הניידים המודרניים מתאימים לשימוש בארץ. אם המכשיר שאתם קונים הוא לא נפוץ בארץ, או שאתם מנויים לחברה סלולרית קטנה יחסית או מנויים דרך מפעילים וירטואליים, מומלץ לוודא מולם שהמכשיר נתמך ברשת.

4.עברית שפה יפה. טלפונים סלולריים שנקנים בחו"ל לא תמיד מגויירים, כלומר אין להם מקלדת בעברית. המכשירים הניידים של אפל (אייפון ואייפד) מגיעים עם עברית מלאה בכל מקרה. לגבי מכשירים אחרים תוכלו להוריד מחנויות האפליקציות מקלדת בעברית או לגשת למעבדה שתצרוב עבורכם עברית במכשיר בעלות מסויימת. חשוב לדעת שהודעות סמס או אימיילים שתקבלו כן יוצגו בעברית, המדובר הוא רק לגבי הקלדה במכשיר.

 5.ביטוח למכשיר. אם חשוב לכם שיהיה לכם ביטוח או שירות תיקונים למכשיר דרך החברה שאליה אתם מנויים בארץ, מומלץ לוודא מולה שהיא מוכנה לבטח מכשירים שלא נקנו דרכה.

לפטופים ומחשבים ניידים

1.עברית שפה יפה. כמו במקרה של הטלפונים הסלולריים, גם כאן על פי רוב מחשבים ניידים יגיעו בלי מקלדת בעברית. תוכלו לצרוב מקלדת בעברית בעלות של כמה עשרות שקלים במעבדות מחשבים או להשתמש במדבקה. מומלץ לחשוב עוד בטרם הקנייה על פיתרון לנושא ולבדוק עלויות.

2.אחריות בינלאומית. ישנם מחשבים שמוצעת לצידם אחריות בינלאומית, כלומר אתם יכולים לקבל תיקון במידת הצורך בארץ ולא לשלוח את המחשב לתיקון בחו"ל – דבר שייארך זמן רב ויהיה כרוך בעלות, ועל כן הרבה פעמים לא משתלם. הנהלים משתנים מחברה לחברה ולכן מומלץ לבדוק בתיאור המוצר מה מוצע מבחינת אחריות, ואת המידע הזה לאמת מול היבואניות הרשמיות בארץ.


משחקי מחשב וקונסולות

כאשר קונים בארה"ב קונסולת משחקים כמו אקסבוקס 360 ישנה אפשרות שמשחקים שנרכשו בארץ לא יתאימו בשל הבדל בשיטת השידור. תוכלו לקנות משחקים בארה"ב ואלו יתאימו, אך חשבו האם האופציה הזו מתאימה לכם לאורך זמן.

 בהצלחה, וקנייה חלקה.