חיפוש למוכרים

 

שוברים את הראש איך לתמחר פריטים ב- eBay? יש נוסחה! / מיטל שמיע

חלק בלתי נפרד מכל מכירה ב- eBay הוא כמובן קביעת המחיר שאנו מעוניינים לקבל עבור הפריט. אבל איך קובעים מהו המחיר הנכון שיאפשר לנו גם להרוויח וגם להציע הצעה תחרותית עבור הקונים?

 

יש הרבה מאוד מידע על המדע שמאחורי תמחור פריטים, אבל בכל הקשור למכירה ב- eBay אפשר לעשות את זה בצורה יחסית פשוטה בעזרת הנוסחה הבאה:

  • כמה זה עולה לנו
  • מחקר שוק קצר
  • קצת פסיכולוגיה 🙂

כדי להדגים את הנוסחה נעשה שימוש בפריט ממשי שקיים ב- eBay. ומכיוון שהרגע הקמעונאי הכי גדול שמצפה לנו כרגע הוא החזרה לבית הספר, נבחר בילקוטים ממותגים של הסרט 'פרוזן' מבית דיסני.

 

נניח שאירגנו מלאי נאה של ילקוטים, ו-וידאנו שיש ביקוש נאה לפריט ואפשרות סבירה לרווח, כעת נותר לנו להשתמש בנוסחה על מנת להוציא ממנה את מחיר האידיאלי שעלינו לבקש עבור הפריט.

ילקוט של פרוזן, בכמה נתמחר אותו?

1. כמה זה עולה לנו?
הדבר הראשון שאנחנו צריכים לעשות הוא לקבוע כמה עולה לנו ילקוט  אחד של "פרוזן". בואו נגיד שהשגנו דיל טוב מול הספק שלנו : 5 דולר עבור כל ילקוט. כעת צריך לקחת בחשבון שהילקוטים די גדולים, ולכן נצטרך קופסאות גדולות יחסית לטובת המשלוח. קופסאות בגודל מתאים יעלו לנו כדולר נוסף ליחידה.

 

הדבר הבא שצריך לקחת בחשבון בתחשיב היא העלות של ציוד האריזה – נייר דבק, ניילון בועות. נגדיר את זה כ- 0.20 דולר נוספים בתחשיב. כדאי גם לקחת בחשבון סיכוי להחזרת פריט שעלול להצריך משלוח נוסף, נוסיף לשם כך לתחשיב 0.25 דולר.

 

דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הן עמלות שונות. לצורך ההדגמה נאמר שאנחנו מעלים את הרשומה במסגרת ההקצאה החודשית ללא עלות, אך עדיין נצטרך לשלם עמלת מכירה, כ- 3 דולר נוספים.

 

בחישוב כולל יש לנו כרגע:
ילקוט – 5 דולר
ציוד אריזה – 1.20 דולר
"ביטוח" להחזרות – 0.25 דולר
עמלות שונות – 3 דולר

 

ובסך הכל – 9.45 דולר

 

אפשר להכניס לתחשיב גם את זמן העבודה שהשקענו בהעלאת הפריטים לאתר ובאריזתם, אבל מבחינת חומרים, יש לנו כאן השקעה של 9.45 דולר.

 

2. מחקר שוק זריז 
זה הזמן בו אנו צוללים לילקוטים שקיימים באתר ובוחנים כיצד הם מתומחרים

  • ראשית, נרצה לראות כמה אנשים משלמים עליהם בפועל לעומת המחיר שמבקשים המוכרים. לשם כך, נלך לעמוד החיפוש המתקדם, נמלא את פרטי הפריט ונבחר את ה- sold items (פריטים שנמכרו). במקרה של הילקוט שלנו, נמצא שהמחיר הממוצע בו הוא נמכר עומד על  28.20 דולר
  • לאחר מכן נבדוק מה קורה בגזרת הרשומות הפעילות. שם נמצא כי המחירים משתנים בטווח שבין 23.99 דולר ל- 49 דולר בפורמטים שונים של מכירה : מחיר קבוע (Fixed Price) ומכירה פומבית (Auction). עם זאת, אנו מוצאים כי ברשומה אחת בה הפריט מוצע למכירה ב- 25 דולר מופיע הכיתוב "26 sold". מכך אנו מסיקים כי זהו מחיר אטרקטיבי וריאלי עבור הקונים.
  • מכיוון שאנו יודעים כעת מהו המחיר האטרקטיבי לפריט, אנו מחליטים שנכון יותר למכור את הפריט בפורמט של מחיר קבוע (Fixed Price). מה גם שמכירה פומבית מתאימה יותר לפריטים נדירים וייחודיים, וזהו לא המקרה בכל הקשור לילקוט של 'פרוזן'

3.פסיכולוגיה ברשת
על פי תיאוריה בשם left-digit-effect כבני אדם אנחנו שמים לב אך ורק למספרים שמצד שמאל של הנקודה העשרונית ודי מתעלמים מהמספרים שמימין לה. זאת הסיבה שרבים מהמוצרים תמיד מתומחרים עם 99 בסוף, למשל 99.99 ולא 1000. לאור זאת, יהיה נכון לשקול לבקש על הפריט שלנו 24.99 דולר ולא 25 דולר, אם אנחנו רוצים להביס את התחרות של 24.99 דולר (אנחנו לא היחידים שמכירים את הטריק הזה), נוכל לבקש על הפריט 24.75 דולר.

 

זיכרו, הנוסחה שהצגנו כאן היא נוסחה פשוטה לתמחור נכון ואטרקטיבי של פריטים, אבל היא לא מדע מדויק, תמיד אפשר וכדאי לנסות דברים נוספים. למשל: לנסות פורמטים שונים של מכירה, לפתות את הקונים עם הצעה של משלוח בחינם, ואם אתם בעלים של חנות eBay – להציע קידומים ומבצעים שונים כגון 10% הנחה בקנייה מעל  50 דולרים.

 

עכשיו כשיש בידכם את הנוסחה הפשוטה לתמחור, נותר לכם רק ל'ערבב' את המרכיבים ולבדוק מה מביא לכם את התוצאות הטובות ביותר.

 

בהצלחה!  

עשוי לעניין אותך