חיפוש למוכרים

 

נא להתמתג בהתאם/ יעל ברקאי סיגון

אם המילה מיתוג נשמעת לכם כמו מילה גדולה ומפחידה שמתאימה יותר לענקיות כמו קוקה קולה, ליוויס, eBay ופרארי, צפויה לכם הפתעה: כל מוכר – קטן כגדול –  יכול למתג עצמו.

זה נכון שברמה המעשית מיתוג עוסק ביצירת שם, לוגו ושפה עיצובית הדורשים משאבים ותכנון רב, אך מיתוג לא חייב להיות משהו פיזי, הוא להיות גם רושם, קשר רגשי, הוא יכול להיות הבטחה. ולשם יצירת האחרונים ממש לא דרושים משאבים רבים.

 

בואו נחשוב יחדיו על סיטואציה בה אנו גולשים ב- eBay ומחפשים אחר שעון רולקס לאהוב או אהובה שברצוננו לפנק. אנו גולשים להנאתנו, נתקלים בשעונים רבים ובסופו של דבר נוטים לבחור בין שני שעונים המוצעים בידי שני מוכרים שונים. שעון אחד מוצע למכירה על ידי "שעוני היוקרה של דנה", ואילו השני מוצע למכירה על ידי "חנות המציאות של יעל". ממי נבחר לרכוש בהתחשב בעובדה שהשעונים זהים?

 

סביר להניח שנבחר לרכוש מ"שעוני היוקרה של דנה". מדוע? מכיוון ששם החנות אוצר בתוכו הבטחה, למעשה אפילו שתיים. ראשית, מהביטוי 'שעוני היוקרה' ניתן להסיק כי דנה מתמקצעת בשעונים, ושנית, המילה יוקרה אוצרת בתוכה הבטחה לאיכות ויוקרתיות – דברים שחשובים מאוד בבואנו לרכוש שעון. ייתכן שמחירו של השעון שיוצע לנו מטעם 'שעוני היוקרה של דנה' יהיה גבוה יותר, אך צריך לקחת בחשבון שכאשר אנו קונים מתנה לאהובה או אהובה – על פי רוב נעדיף לשלם קצת יותר ולא לקחת את הסיכון שברכישת שעון מחנות ששמה (חנות המציאות) אינו מגלם בחובו יוקרה ואמינות.

 

הדוגמה הזו מתייחסת לשם החנות, אך כאמור – מיתוג יכול להיות דברים רבים שאינם כרוכים במשאבים רבים ותמורתם בהחלט בצידם. למשל:

 

 • לוגו ובאנרים בחנות eBay
 • ניראות של הרשומות
 • ניראות של ההתכתבויות עם הקונים
 • שפה בהתכתבויות עם הקונים
 • החבילות בהן אנו שולחים את הפריטים והחוויה שאנו מעניקים לקונים כאשר הם פותחים את החבילה
  (The unboxing experience)
 • חומרים מודפסים שאנו שולחים לקונים

 

ואם עוד לא השתכנעתם בדבר כוחו של מיתוג, הנה 3 סיבות נוספות מדוע הוא כל כך חשוב:

 1. מיתוג הופך קונים לקבועים : מיתוג טוב יוצר אצל הקונים קשר רגשי ומגדיל באופן ניכר את הסיכוי שיחשבו עלינו בפעם הבאה שיבקשו לרכוש פריט מסוים (ואולי גם יביאו איתם כמה חברים!). אם נחשב זאת על פי הכלל הידוע לפיו להביא קונה חדש עולה פי 6 מאשר להביא קונה חוזר, הרי שמיתוג גם חוסך לנו כסף רב.

 

 1. מיתוג – רואים : כאשר אנו ממותגים רואים אותנו טוב יותר במנועי החיפוש וגולשים רבים יותר שמים אלינו לב. כמובן שמיתוג אינו מבטיח שניתן פייט למותגים עתירי תקציבי פרסום, אבל עם אסטרטגיה קבועה ורציפה, יש לנו סיכוי טוב לעלות למעלה עוד ועוד.

 

 1. מיתוג שווה לכם כסף: כמו שאמרנו, מיתוג לא פעם טומן בחובו הבטחה לקונים, ועל הבטחות כגון אמון או שקט נפשי אפשר לגבות סכום גבוה יותר מכיוון שאלו דברים ששווים כסף. עם זאת – הקפידו תמיד להיות הוגנים, אחרת הקונים ירגישו בכך

 

זיכרו- כל דבר שאתם עושים וקשור לעסק שלכם הוא מיתוג, אל תאמרו שמיתוג זה לגדולים או שאין לכם זמן, כי בסופו של דבר מיתוג הוא מה שאתם מעבירים לקונים, ולכן מיתוג הוא קודם כל אתם. אל תחששו, התחילו לאט ואז תגבירו, בסוף תוכלו לקצור את הפירות!

עשוי לעניין אותך