חיפוש למוכרים

 

עצרו בטרם תמכרו / נוה לוטן

החלטתם להתחיל למכור ב- eBay ויש לכם בראש תכנית שלמה ורעיון למוצר שיכבוש את השווקים. רגע לפני שאתם מעלים את הרשומות, עצרו –  האם ערכתם מחקר שוק?

 

מדובר בהיבט חשוב בפעילותכם שיחשוף בפניכם עולם שלם של מידע שתוכלו לנצל לטובת יתרון על פני המתחרים. הנה כמה דגשים לביצוע המחקר – וקדימה, צאו השוקה!

 

1. חפשו ב eBay את המוצר שברצונכם למכור – באיזה צורה נמכר המוצר על פי רוב –  האם  כמוצר חדש (new) או כמוצר משומש (manufacturer refurbished)?  חבל יהיה למכור מוצרים במצב חדש ובדיעבד להבין שאלו מוצרים שקונים בדרך כלל מחפשים במצב מחודש. בהקשר זה – מחקר השוק יכול לספק לכם מידע מוקדם שיחסוך לכם זמן וכסף. בנוסף, כמה רשומות עם מוצר זהה לשלכם ישנן? במידה ותבחינו במעט רשומות שיש להן ביקוש רב או לחילופין, ברשומות רבות שעומדות ללא התעניינות מצד קונים, תוכלו להבין כיצד הצרכנים מגיבים למוצר ולתכנן את צעדיכם בהתאם.

 

2. חפשו את המוצר שברצונכם למכור בקטגוריית 'רשומות שהושלמו' (Completed listings) – צפייה במוצר שלכם במסגרת רשומות שהושלמו יכולה להעניק לכם תשובות לשאלות ומידע כגון:

 

  • מהי הסבירות של המוצר שלכם להימכר
  • מהו הסכום הסופי שתוכלו לקבל  עבור מוצר ביחס למחירו ההתחלתי (במכירות פומביות)
  • מהם מרכיבי הרשומות שהושלמו בהצלחה: המחירים ועלויות המשלוח, אופי הכותרות והתיאורים שניתנו, שיטות המשלוח ומדיניות ההחזרות, פורמט המכירה
  • צפייה בסוג ואיכות התמונות שהועלו במסגרת הרשומה על מנת לתאר את הפריט, זיכרו – תמונה טובה שווה אלף מילים בתיאור הרשומה, תמונות לא טובות מספיק יקשו עליכם להתמודד עם המתחרים

 

3. בצעו קצת 'סטוקינג' למתחרים שלכם – במסגרת החיפושים נסו לשים לב גם למוכרים שמציעים מוצר דומה לשלכם, ולמספרם. האם מדובר בפריט שנמכר בידי מספר רב של מוכרים, או שמא זהו מוצר התמחות הנמכר על ידי מוכרים בודדים גדולים "השולטים בקטגוריה"? במידה ומוכר יצר לעצמו רפרטואר כמומחה לתחום וביסס אמינות, ייתכן ותתקשו להתחרות איתו במכירות של מוצר דומה.

 

4. בדקו תחת אילו קטגוריות רשמו המתחרים שלכם את המוצר – בדיקה זו תיתן לכם את היכולת לסווג את המוצר שלכם תחת הקטגוריה בה נמצאים המתחרים שלכם. כך המוצר שלכם גם ייחשף בצורה טובה לקונים הרבים שמסננים מוצרים על פי קטגוריה ספציפית.

 

5. תהיו טרנדולוגים בחצי משרה – התחברו לרחשי השוק והבינו אילו מוצרים נמכרים במיוחד בנקודת זמן זו. תוכלו להיעזר בכלי המחקר terapeak על מנת להבין מהם הטרנדים הנוכחיים, כמו גם בgoogle trends- 

 

6. העליתם את הרשומה? העבודה לא הסתיימה! – כעת, חשוב לעקוב אחריה על מנת להבין כיצד היא מתפקדת. הורידו את Listing Analytics app ותוכלו לצפות בביצועי הרשומה שלכם. זהו כלי חשוב במיוחד בתחומים בהן ישנה תחרות רבה. הכלי מאפשר לכם לצפות בביצועים של רשומות פעילות ורשומות שהושלמו ב- 30 הימים האחרונים ולהבין היכן אתם עומדים ביחס למתחרים וביחס למטרות שהצבתם לעצמכם.

 

בהצלחה!

עשוי לעניין אותך