חיפוש למוכרים

 

יותר ויותר עסקים עוברים לאונליין – היתרונות והחסרונות של זירת מסחר לעומת אתר עצמאי / עמי דהן

סקר שנערך עבור eBay בחודש מאי אשתקד העלה כי 50% מהעסקים הקטנים והבינוניים מסתמכים על האינטרנט כמקור ההכנסה העיקרי.

מדובר בעסקים שכבר הבינו את הפוטנציאל שבמכירה ברשת והקימו מערך מכירתי באינטרנט, בין אם כאתר עצמאי ובין אם על גבי פלטפורמה של זירת מסחר.

 

גם נתונים שאספנו אצלנו ב- eBay ישראל ממחישים את הפוטנציאל הענק שיש לעסקים קטנים ובינוניים ברשת :

 • היקף המכירות מישראל לחו"ל גדל בשלוש השנים האחרונות ב- 300%
 • 48% מבעלי העסקים והחנויות בישראל שכיום מוכרים באונליין נכנסו לעולם המסחר ברשת בזכות eBay
 • נכון לשנת 2015 ישראלי מוכר ב- eBay בכל 4 שניות
  (לעומת 14 שניות ב- 2014, ו- 30 שניות ב- 2013)

אחת השאלות שאני נשאל לא פעם היא מה עדיף – זירת מסחר או אתר עצמאי. כדרכם של דברים רבים בחיים, גם התשובה כאן היא לא חד משמעית. בפוסט הבא אשרטט כמה מהיתרונות והחסרונות של זירת מסחר אל מול אתר עצמאי, מידע זה יסייע לכם בקבלת החלטה.

 

יתרונות של זירת מסחר

 1. עלות הקמה מינימלית. זירות מסחר (Marketplaces) כגון eBay, Etsy ו- Amazon הן למעשה פלטפורמות קיימות, קניונים וירטואליים אם תרצו, עם מיליוני לקוחות נאמנים מסביב לגלובוס. ככאלו, הן מציעות לכם אכסנייה המאפשרת לצאת לשוק בזמן מאוד מהיר, ובעלות הקמה נמוכה ביחס להקמה של אתר עצמאי. עבור עסקים ובינוניים שאינם יכולים להקצות תקציבים גדולים לטובת הקמת פעילות מכירתית, זירות מסחר מהוות פיתרון אידיאלי.

 

 1. חבילת שירותים עבורכם המוכרים. זירות מסחר מציעות חבילה טכנולוגית שלמה ומערך תמיכה שלמעשה מאפשרים הקמה וניהול של החנות בלי להוציא שקל. על השירותים המוצעים ניתן למנות שירות לקוחות עבור המוכרים, כלים לבנייה של קטלוג מוצרים, כלי תמחור וניהול מבצעים, כלי מעקב מתקדמים אחר זרם הקונים, תיבת הודעות לניהול הקשר מול הקונים, פתרונות תשלום וסליקה ועוד. כל אלו הם דברים שבחיים שמחוץ לזירות המסחר שווים לא מעט כסף, ובנוסף מצריכים ידע מתקדם על מנת לעשות בהם שימוש חכם.

 

 1. הלקוחות עומדים מחוץ לדלת שלכם. בכל הקשור לזירות מסחר אפשר לומר בביטחון שמרבית הקונים לא מגיעים אליהן על מנת להיכנס ספציפית לחנות שלכם, אבל הם עשויים לבקר בחנות שלכם ולגלות את המוצרים שלכם במקרה בעודם משוטטים ב"קניון הוירטואלי", ממש כמו בקניון במרחב הפיזי. וכשמדברים על 182 מיליון קונים פעילים ב- eBay, מדובר בהמון קונים שעשויים להיכנס אליכם לחנות. במילים אחרות, בכל הקשור לזירת מסחר, הרי שהלקוחות שלכם כבר שם, כעת רק נותר לכם להציע הצעה שאי אפשר לעמוד בפניה. והבונוס? לאחר שהם כבר ימצאו אותם, ובהנחה שתתנו להם שירות מצוין, יש סיכוי טוב שהם יחזרו אליכם שוב ושוב.

 

 1. הקסם שבחווית הקנייה. הייתם לאחרונה בשוק איכרים או בפסטיבל בו היו דוכנים רבים? זוכרים את ההרגשה? קונים רבים מעדיפים זירות מסחר ואף נוטים לקנות יותר משום חווית הקנייה שאלו מציעות – כאמור, קניון ענקי בו אפשר לשוטט,  לקנות מתנה לאהוב או אהובה ודקה אחר כך חלקי חילוף לרכב. מכאן שפתיחת חנות בזירת מסחר עשויה למשוך סוג מאוד מסוים של קונים המעדיפים לבצע את הקניות שלכם במקום המציע הכל מהכל.

 

 1. לשבור את הגבולות. זירות המסחר הגדולות דוגמת eBay וAmazon- אמנם התחילו את פעילותן במסגרת השוק האמריקאי, אך מאז הרבה מים עברו בנהר, כיום eBay פעילה ב- 24 זירות ופונה לקונים מכל העולם, ועוד היד נטויה. עבורכם הסוחרים מדובר בהזדמנות למכור למדינות בהן יש סיכוי טוב יותר למוצרים להימכר, תוך התאמת השירות, השפה ותנאי המיסוי והשילוח לנהוג במדינה. סוחר שיודע לפנות לקהל היעד הנכון ולהתאים את המוצרים והשירות לאופי הקונים במדינה ספציפית זו או אחרת, ירחיב משמעותית את תפוצת מוצריו. זירות המסחר מאפשרות לסוחרים לעשות בדיוק את זה.

 

 1. ליהנות מהכוח של הגדולים. זירות מסחר משקיעות המון משאבים בקידום מוצרים לקראת ובמהלך רגעים קמעונאיים, למשל חגים המאופיינים בקניות מרובות או אירועי תרבות המעוררים "היסטריה קמעונאית" כגון יציאה לאקרנים של סרט דוגמת המיניונים או מלחמת הכוכבים. כשאתם מוכרים בזירות מסחר, אתם נהנים מהכוח האדיר של הקידום שמביא קונים רבים אל פתח החנות שלכם, מבלי שתצטרכו לעשות דבר.

 

יתרונות של אתר עצמאי

 1. אף אחד לא מתחלק איתנו ברווחים. זירות מסחר כגון eBay ו- Amazon אמנם מעניקות לנו כלים ומקום לאכסן בו את החנות שלנו, אך עבור כל מכירה גם לוקחות נתח מהרווחים בדמות עמלות שונות שישנן כגון עמלת העלאת רשומה ועמלת מכירה.  היבט זה אינו קיים באתר עצמאי.

 

 1. החופש לעצב. בעוד שחנויות בזירות מסחר לרוב מתהדרות במראה אחיד (הגם שאפשר לדאוג למיתוג וגרפיקה איכותית שיבליטו את החנות שלכם), באתר עצמאי יש לכם את החופש להתפרע ולהשתולל, ולמעשה לברוא את החנות בדמותכם ועל פי דימיונכם.

 

 1. ריכוז חברים, ריכוז. בכל הקשור להסחות דעת, אתר עצמאי הוא בדרך כלל אפקטיבי יותר מזירות מסחר. לגולשים בזירות מסחר יש אינספור הסחות דעת והם עשויים לעזוב את החנות שלכם ולגלוש לחנות אחרת בהחלטה של מאית השנייה. אתר עצמאי מאפשר לקונים מרחב שקט יותר.

 

 1. אין "פקחים". בזירות מסחר ישנם סטנדרנטים על פיהם צריכים המוכרים להתנהל, כמו גם סוגים שונים של מדיניות המשתנים מעת לעת ויש להיות קשובים להם. באתר עצמאי הדברים הללו אינם קיימים, ואתם לא צריכים לחשוש מעדכון שיבוא וידרוש מכם לשנות דברים רבים בהתנהלות, מצד שני, זירות מסחר יוצרות חוקים וכללים אלו קודם כל לטובת המוכרים ובמטרה לסייע להם למכור יותר. אז ייתכן וזהו דווקא "כאב ראש" שמשתלם.

אז מה נכון לעסק שלכם? כפי שכתבתי בתחילת הפוסט, אין שחור ולבן, יש לבחון את המוצר שאתם רוצים למכור, את התקציב שיש לכם לטובת הקמת הפעילות ואת שורת הרווח הצפויה בזירת מסחר אל מול אתר עצמאי. אם אתם רוצים להתחיל במהירות ובקלות, הרי שזירת המסחר היא פיתרון אידיאלי עבורכם, אחר כך תוכלו להתרחב גם לאתר עצמאי משלכם. אנחנו ב-eBay תמיד שמחים לייעץ ולסייע, והכי חשוב – תמכרו באינטרנט, זה משתלם!

עשוי לעניין אותך